Lanserer EPD-er basert på norsk PVC-produksjon

I en tid hvor bærekraftige valg står høyere på agendaen enn noen gang, tar vi i Pipelife et viktig skritt for å gjøre miljøbeslutninger enklere for bygge- og anleggsbransjen.

Sigmund Aandstad 02

I Pipelife lanserer vi nå nye miljødeklarasjoner (EPD-er) basert på spesifikke miljødata, der europeiske gjennomsnittstall for miljøpåvirkning er erstattet med materialenes faktiske miljøpåvirkning.

— Dette markerer en viktig milepæl for bransjen og gir norske aktører et mer presist beslutningsgrunnlag for å ta riktige miljøvalg, sier administrerende direktør, Sigmund Aandstad.

Fra europeiske gjennomsnitt til norsk virkelighet

Vi kom med våre første miljødeklarasjoner allerede i 2018. EPD-er har siden den gang vært et viktig verktøy for å dokumentere miljøpåvirkningen av produkter i bygge- og anleggsbransjen. Frem til nå har beregningene ofte basert seg på generiske europeiske data. Dette har gjort det utfordrende å skille mellom produkter produsert i land med høy andel fornybar energi, som Norge, og land hvor fossile energikilder dominerer.

— Vi har sett at generiske data ikke gir et korrekt bilde av de faktiske miljøprestasjonene til våre produkter. Nå tar vi steget videre og baserer våre EPD-er på spesifikke data som blant annet reflekterer bruken av ren fornybar energi og øvrige miljømessige forbedringer som gjøres hos oss og våre leverandører, sier Aandstad.

Ny EPD på PVC-rør

Produkter: Ekstruderte PVC-U rørsystemer for trykk, avløp, overvann og kabelvern.

Registrert: 06.02.2025

EPD nr: NEPD-8986-8662

NEPD-8986-8662

PVC med lave utslipp

En stor del av våre rørprodukter er basert på plastmaterialet PVC. Materialet er ikke bare valgt for sine gode fysiske og mekaniske egenskaper, men også for sin sterke miljøprofil og egnethet for resirkulering.

— PVC er et materiale med lavt karbonavtrykk når det fremstilles med ren energi. Med vår nye tilnærming kan vi nå dokumentere de faktiske miljøprestasjonene for våre PVC-produkter, i motsetning til tidligere hvor vi var bundet til generelle europeiske beregninger, forklarer Aandstad.

Et mer presist beslutningsgrunnlag

De nye EPD-ene bygger på spesifikke data fra INEOS Inovyns PVC-fabrikk på Herøya, som har gjort og gjør en rekke investeringer for å redusere fotavtrykket på sin produksjon. De nye EPD-ene er godkjent og publisert av EPD Norge og vil være gyldige frem til 2030.

For offentlige etater, kommuner, konsulenter og entreprenører betyr dette at de nå får et mer realistisk bilde av produktenes faktiske miljøpåvirkning.

— Dette er en «gamechanger» for oss og for bransjen. Markedet har lenge etterlyst mer presise data på miljøavtrykket, og nå dokumenterer vi hvor miljøvennlig våre PVC-rør faktisk er, sier Aandstad.

Les mer: Våre rørmaterialer

Sigmund Aandstad 04

Nå dokumenterer vi hvor miljøvennlig våre PVC-rør faktisk er.

Sigmund Aandstad

Veien videre: Mer resirkulering

Vi stopper ikke her. Neste steg er å øke andelen resirkulert plast i våre produkter, og først ut er våre PVC kabelvernsrør.

— PVC er meget godt egnet for resirkulering, og vi arbeider kontinuerlig for å redusere utslippene ytterligere. Samtidig må vi sikre at kvaliteten på produktene opprettholdes, påpeker Aandstad.

Han henviser til det pågående utviklingsløpet som skal resultere i kabelvernsrør med økt andel resirkulert PVC – uten at det går ut over kvaliteten og levetiden på rørene.

Les mer: Pipelife utreder bruk av resirkulert plast i rør (NTB Kommunikasjon)

En investering i fremtiden

Miljøvennlige rørprodukter med lavt karbonavtrykk vil nødvendigvis ha en noe høyere pris enn alternativer med større utslipp. Likevel mener vi i Pipelife at dette er en nødvendig investering for fremtiden.

— Investeringer i mer miljøvennlige løsninger er dessverre ikke gratis. Det påvirker kostnaden og dermed prisen på produktene. Samtidig er det viktig at vi som bransje klarer å verdsette verdien av miljøegenskapene til produktet, skal vi klare å bevege oss i en mer bærekraftig retning, avslutter Aandstad.

Med denne satsingen viser vi at vi ikke bare leverer infrastruktur for fremtiden – vi tar også et aktivt samfunnsansvar for å gjøre den mer bærekraftig.

Sigmund Aandstad kan fortelle at Pipelife arbeider kontinuerlig for å redusere utslippene forbundet med sin PVC-rørproduksjon.
Sigmund Aandstad kan fortelle at Pipelife arbeider kontinuerlig for å redusere utslippene forbundet med sin PVC-rørproduksjon.

Kontaktpersoner

Sigmund Aandstad - Administrerende direktør - Pipelife Norge

Sigmund Aandstad

Administrerende direktør

+47 970 09 441

Brage Stenberg Johnsen

Brage Stenberg Johnsen

Kommunikasjons- og markedssjef

+47 480 25 439

Mer om bærekraft

Plastavfall 1

Gjennombrudd for resirkulering av plastrør i byggebransjen

Resultatene viser tydelig at en slik løsning er både praktisk gjennomførbar og økonomisk fordelaktig.

datasenter_fiskeoppdrett

Gjenbruk av varme fra datasenter til fiskeoppdrett

Et av Norges største datasentre kobles nå sammen med et landbasert ørretoppdrettsanlegg.

Sigmund Aandstad foran avløpsrør - klippet

Effektene av de nye miljøkravene lar vente på seg

Sjefen for en av landets største rørprodusenter, går langt i å hevde at miljøkravene ved offentlige anskaffelser ikke utnytter potensialet i innovasjon og næringsutvikling.

Katalog

Her finner du måldata, illustrasjoner og artikkelnummer.

Produktkatalog